Vellykket idrætsarrangement for flygtninge bosiddende i Allerød kommune

I går tirsdag d. 22/9 blev der på Allerød Gymnasium afholdt et vellykket idrætsarrangement for flygtningedrenge fra Syrien, Eritrea og Somalia. 16 drenge mødte op, og sammen med en større gruppe elever fra AG blev der spillet basketball, hockey og fodbold. Og der blev kæmpet, svedt og ikke mindst grinet!

Efter to timers idrætsligt samvær bød skolen på dejlig grillmad og der blev tid til at høre nærmere om vores gæsters baggrund og glæder/vanskeligheder ved at være flygtning i Danmark.

Smil, grin og godt humør var kendetegnende for en dejlig eftermiddag og aften på AG.

Sportsarrangement er blot det første af en række tiltag for flygtninge, som Allerød Gymnasium har valgt at iværksætte, og det blev en fantastisk start, udtaler uddannelsesleder på gymnasiet Rasmus Thomsen.