3g valghold i religion besøger St Albans Church i København

3gvRel 1 var på besøg i den anglikanske kirke ”St Albans Church” i København som ligger smukt placeret i Churchillparken ved siden af Mærsk’ hovedkvarter i Danmark.

Formålet med turen var at overvære en anglikansk gudstjeneste. Og afdække om den anglikanske kirkes rygte, som ”middelvejen”, mellem den katolske kirkes traditioner og den luthersk- protestantiske kirkes fortolkning af ”Sola sciptura” (skriften alene), kunne observeres i det ugentlige ritual.

På trods af forskellige tilgange til kristendommen, har den anglikanske kirke og de nordiske luthersk-protestantiske kirker, alligevel indgået en aftale fra 2010 om at de anerkender hinandens sakramenter, hvilket vil sige at en ordineret præst fra Danmark sagtens ville kunne være ansat i anglikansk kirke i Irland.