Kemiundervisning på Universitetsniveau

Efter invitation fra Kemilærerforeningen har alle Allerød Gymnasiums kemi- og biotekelever på skiftende dage i denne uge været til kemiforelæsning på H.C. Ørsted Instituttet på Københavns Universitet.

Her har lektor Anders Døssings lavet spektakulære demonstrationsforsøg for gymnasieleverne, som der normalt ikke er udstyr til at vise hjemme i gymnasiets egne science lokaler. Der er tale om eksperimenter med lys, lyd og andre spændende effekter.

Eleverne fik også gennemgået en del af nitrogens kemi og forskellige redoxreaktioner.

Det er af stor faglig værdi, at vores studerende får mulighed for at komme til forelæsninger på universitet, og heldigvis er der i løbet af et skoleår mange lignende tilbud, ikke blot for elever i de naturvidenskabelige studieretninger, men også for gymnasiets elever i de samfundsfaglige- og sproglige studieretninger, udtaler uddannelsesleder og kemilærer Hanne Verge Larsen.