Forårskoncert på AG

 

Tirsdag d. 2. maj afholdtes skolens forårskoncert. Koncerten var fyldt med flotte numre fra 3g’ernes eksamensprojekter, samt musikalske indslag fra 1d, 2d samt skolens kor.

Repertoiret var meget varieret, med hovedvægten på nutidig rytmisk musik.

Således blev der blandt andet opført ”Say Something Loving” af The xx, ”New Ways” af Daughter og ”What You Don’t Do” af Lianne La Havas. Men aftenen bød også på salsa, hvor hele 3gv underholdte med dansable rytmer og improvisationssang, guitar- og kazoosoli. AGs kor sang ”Viva La Vida” af Coldplay i en smuk langsom korversion med saxofon- og klaverledsagelse.

Flere indslag indeholdte flotte fortolkninger og musikalitet. Den gamle Skousen og Ingemann klassiker ”Herfra hvor vi står” blev præsenteret i en ny udgave, og Valdemar og Elias fra 3gv havde skrevet deres eget nummer ”Bap bada bap” som de fremførte i bedste laboratorie-stil med lagkage-indspilning på scenen, charme og rap.

Mod slutningen af koncerten blev tempoet sat op med 1d’s ”Master Blaster” af Stevie Wonder, efterfulgt af et 3g eksamensnummer af samme herre: ”Sir Duke”. Her var der festlig dans (på opfordring fra bandet), og aftenen sluttedes dermed af med rygende trommer og hurtige saxofon-og basriffs!

Inden vi gik hjem sang musikeleverne, traditionen tro, ”Go’ nu nat”, og dermed endte en forårskoncert fyldt med stemningsfyldte toner.