Maskemaskinen og andre talenter på Allerød gymnasium

Torsdag aften d. 1. marts afholdt Allerød Gymnasium endnu en af de populære talentcaféer, hvor elever på gymnasiet optræder med deres bredt favnende talenter på scenen i ”badekarret.” I alt var der 14 forskellige stemningsfulde indslag i løbet af aftenen. De optrædende kom fra mange forskellige klasser, bl.a. stillede Sarah 2r op sammen med Rasmus 3x med en gammel 80’sang, Ann-Sofie 3d spillede og sang en af sine egne kompositioner, Vitus 3x spillede Bach på sin cello, og en gruppe fra 2s, 2k og 2d stillede op med en overraskelseshyldest (Heartquake af Mads Langer) til deres gamle klubpædagog, der sad blandt publikum. Fra 1d stillede en pigegruppe op med deres egen version af det gamle 70’er hit “Herfra hvor vi står”, og som afslutningsnummer gik gruppen “Maskemaskinen” på scenen og fyrede Black Sabath nummeret War Pigs af iført maskekostumer. Bandet er et af de bands, der øver på AG efter skoletid, og det består af elever fra 5 forskellige klasser.

Eleverne fra 1dq havde i fællesskab organiseret en indbydende kagebod, som blev flittigt besøgt af de omkring 200 publikummer, udtaler musiklærer Marie Louise Hansen.