Talentcafé: Fortryllende torsdag i badekarret

Torsdag aften d. 28. marts var der musik i badekarret – fælleslokalet på Allerød Gymnasium hvor der var talentcafé. I alt var der 12 forskellige indslag som blev præsenteret af en forrygende værtduo: Sonia 2d og Bjarke 1de. De optrædende kom fra mange forskellige klasser, bl.a. sang Rojan og Sedef fra 3d en smuk tostemmig ballade. Bastian 3d sang og spillede “Solen er så rød mor”, og Andrea 3d Björks “Jóga“. Rasmus, Louis og Lukas fra 2d rappede sig igennem nummeret ”God’sGonna Cut You Down”. Storhittet Shallow blev sikkert leveret af en gruppe bestående af Anna, Nanna, Johanne, Luna og Maddie fra 2d og Cornelius fra 3d. Fra 1de stillede Luanna og Sofie op med sangen ”WishYouWere Gay”. De havde allieret sig med Kristoffer 3d som senere på aftenen også spillede en af sine egne sange, inspireret af hans bedsteforældre. Aftenen blev sluttet af med funky jakker og “Drenge som mig” spillet af Cornelius, Ida, Emilia og Lucas 3d.