3gv biologiholdet fik afprøvet deres angst i Zoologisk Have

Til at understøtte undervisningen i science fagene på Allerød Gymnasium kommer eleverne på gymnasiet ofte på spændende ekskursioner til f.eks. universiteter, private virksomheder eller- som 3gv biologiholdet netop har været i tirsdags (d. 19/11)- i Zoologisk Have i København.

Under besøget i Zoologisk Have fik eleverne først et oplæg om hjernens fysiologi og de neurologiske mekanismer, der får os til at opleve angst.

Efter oplægger blev eleverne udstyret med pulsmålere og skulle lave egne hypoteser om ændringer i pulsen i forbindelse med angstfølelsen. Udvalgte elever fik herefter enten en kongepyton eller en fugleedderkop i hænderne, alt imens deres puls blev målt. For visse elever var det en ret grænseoverskridende handling at stå med et farligt dyr i hænderne- hvilket i øvrigt for langt de fleste mennesker er angst provokerende- men heldigvis slap alle AG eleverne levende igennem udfordringen, udtaler biologilærer Malthe R. Lund.