Invitation til AG’s Julekoncert torsdag d. 5. dec. Kl. 19.30 i Engholmkirken

Kære forældre, elever og AG-venner

Musikafdelingen på Allerød Gymnasium vil gerne invitere Jer til vores traditionsrige
og stemningsfulde julekoncert i Engholmkirken:

torsdag d. 5. december kl. 19.30

Programmet vil bestå af skønne julehits lige fra Little Drummer Boy og Silent Night til
Nu tændes tusind julelys, Have yourself a merry little Christmas og Christmas Song.

Julekoncerten indrammes af to faste traditioner: pigerne fra koret og musikholdene indleder med at bære julen og lyset ind i kirken til tonerne af ”Skyerne gråne”, og koncerten afsluttes med, at elever fra skolens kor, musikholdene og lærere fremfører det berømte Halleluja-kor fra Händels Messias.Vi glæder os til at synge julen ind sammen med alle vores musikelever.

Med venlig hilsen og på gensyn den 5. december

Musiklærerne på Allerød Gymnasium