Cookie- og privatlivspolitik

Her forklarer vi, hvordan vi bruger de personoplysninger, du efterlader dig, når du besøger vores hjemmeside.

Cookies, formål og relevans

Formål med cookies

For at forbedre din brugeroplevelse på vores hjemmeside, bruger Allerød Gymnasium cookies. Cookies er en lille tekstfil, som vi placerer på din computer, tablet eller smartphone, når du bruger den til at besøge vores hjemmeside.

De oplysninger, der indhentes med cookies, bruges ikke til at identificere dig personligt, og vi har fuld kontrol over datamønstrene. Vores cookies anvendes ikke til andre formål end de, der er beskrevet her.

Hvordan anvender vi cookies

Vi anvender cookies til at huske:

  • dine indstillinger for visning såsom allerede besøgte sider
  • om du besøger hjemmesiden som registreret bruger eller administrator for hjemmesiden
  • hvor vidt du har accepteret vores brug af cookies på sitet eller ej.
  • adfærd generelt på hjemmesiden, med henblik på løbende forbedring af brugeroplevelsen

På hjemmesiden anvender vi visse steder videoer fra YouTube. Ved disse sider er YouTubes privatlivspolitik også gældende.

Google Analytics

En del af de cookies, som hjemmesiden anvender, stammer fra Google Analytics. Vi anvender Google Analytics til at måle trafikken på websitet. Du kan fravælge cookies fra Google Analytics her.

Sådan sletter du cookies

Det er ikke muligt at benytte hjemmesiden uden indstilling af cookies, men du kan til hver en tid fjerne indstillede cookies efter dit besøg, se hvordan nedenfor.

Øvrige oplysninger om dig

Oplysninger vi registrerer

Vi registrerer også følgende oplysninger om dig, når du bruger vores hjemmeside:

  • Hvilke sider, du har kigget på og hvornår (”dit elektroniske spor”)
  • Hvilken browser du bruger
  • Din ip-adresse

Formål med registreringen

Vi bruger oplysningerne til at se, hvordan du finder vores side og undersiderne. Vi kan bl.a. se, om du starter fra forsiden og bevæger dig ned på undersiderne, eller om du hopper direkte ind på hjemmesiden fx via en søgemaskine. Oplysningerne anvendes kun til driftsafvikling og til statistik, som fx bruges til at forbedre opbygningen af hjemmesiden. Vi videregiver ikke dine personoplysninger til andre og vi sørger for at slette dem, når de ikke længere er relevante.

Ejeroplysninger og ansvar

Ansvar

Hjemmesiden drives af Allerød Gymnasium. Vi er dataansvarlig og sikrer, at dine persondata behandles i overensstemmelse med lovgivningen, når du bruger vores hjemmeside. Vi har vedtaget interne regler om informationssikkerhed, som indeholder instrukser og foranstaltninger, der beskytter dine persondata mod at blive tilintetgjort, gå tabt eller blive ændret, mod uautoriseret offentliggørelse, og mod at uvedkommende får adgang eller kendskab til dem.

Indsigelse

Du har ret til at gøre indsigelse mod vores behandling af dine persondata. Du kan bruge kontaktoplysningerne nedenfor til at sende en indsigelse. Hvis din indsigelse er berettiget, sørger vi for at ophøre med behandlingen af dine persondata.

Gymnasiet kan kontaktes på

Allerød Gymnasium
Rådhusvej 6, 3450 Allerød
CVR: 29542929
Telefonnr.: 48 17 75 55
Mail: allerodgymnasium@allgym.dk