Flot bestået franskeksamen som giver adgang til at læse på franske universiteter

Laura Galsøe 3qx og Johanne Aastrup Søborg 3z har i skoleåret 2022/2023 deltaget i AG’s Fransk Masterclass, hvor de blev undervist i fransk ifølge Delf, som er et undervisningssystem udviklet af det franske undervisningsministerium. Fransk Masterclass tilbydes hvert skoleår på AG, og der undervises ifølge Delf-systemet. Se mere om det her: https://www.youtube.com/watch?v=iOOaHSBnWac&t=31s

Efterfølgende er Laura og Johanne gået til Delf-eksamen, som er en officiel eksamen i fransk for udlændinge, der udstedes af det franske undervisningsministerium. Der findes flere niveauer af Delf-eksaminer og Laura og Johanne har bestået eksamen på niveau B2, hvilket gør, at de nu opfylder de sproglige krav til at studere på franske universiteter. Superflot gået og kæmpestort tillykke!!