Anderledes julekoncert på AG

Julekoncerten på Allerød Gymnasium plejer at være et tilløbsstykke i Engholmkirken, men i år kunne det ikke lade sig gøre for første gang i over 25 år. En erstatningsjulekoncert blev torsdag d. 3.12. afholdt på gymnasiet kun for musikholdene. De hyggede sig i Badekarret, navnet på skolens kantine, med en julekaahoot og lidt juleknas mens der lød sprøde juletoner fra scenen – It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas, Holly Jolly Christmas og Nu tændes 1000 julelys. I den muntre afdeling fik publikum også noget underholdning med Jul i Angora. Traditionen tro sluttede julekoncerten med at alle sang Hallelujasatsen fra Händels Messias, i år med to meters afstand mellem alle 60 sangere stående på krydser på gulvet som musiklærerne i forvejen havde markeret med tape. “Badekarret sitrede af god julestemning, og selvom vi savnede Engholmkirkens smukke rammer og venlige personale, så fik vi sunget julen ind som vi plejer på Allerød Gymnasium” udtaler musiklærer Marie Louise Hansen.